Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda Gezi Rehberi

Posted on

Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda’nın topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa’da bulunmaktadır. Ayrıca Hollanda2nın Karayipler de üç adası bulunmaktadır. Ülke topraklarının büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında bulunmaktadır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg Benelüks ülkelerini oluşturmaktadır. Hollanda’nın Rotterdam şehri Avrupa’nın en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Hollanda meşruti monarşi ile yönetilmektedir. Nüfus yoğunluğu oldukça fazlardır.

Ülke;

Laleleri

Yel değirmenleri

Peynirleri

Bisikletleri

Holştayn adındaki inekleri ile ünlüdür.

Hollanda da eşcinsel evlilikler meşrudur. Bunun dışında Hollanda Avrupa Birliğine üyedir. İklim değişikliği ile ilgili Kyoto sözleşmesini imzalamış nadir ülkelerden bir tanesidir. Hollanda da 20 adet ulusal park bulunmaktadır. Bunun yanında pek çok doğal koruma alanı bulunur. Hollanda gel git bölgesinde bulunur. Bu sebeple kıyılarında estetik görüntüler vardır. Bunun yanında Hollanda da biyo çeşitlilik de bulunmaktadır. Ayrıca Wadden denizi UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda’nın Başkenti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam şehridir. Ülkede 12 il ve bunun yanında 3 deniz aşırı kamu yönetimi bulunmaktadır. Bu yönetimlerin tamamı Karayip adalarındadır. Başkent Amsterdam’dır fakat yönetim şehri Lahey’dir. Lahey dünya için önemli bir diplomatik merkezdir.

Hollanda da yaygın olara Flemenkçe konuşulmaktadır. Bunun yanında ülkede İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. Ülkenin büyük bir kısmı Hristiyan’dır. Fakat ülkede Müslüman kesim de bulunmaktadır. Ülkede halkın çoğunluğu kendini bir dine mensup hissetmemektedir. Bu sebeple ülkede agnostik ve ateistler de bulunmaktadır.

Nisan ve Ekim arasında sıcaklık 20 dereceye kadar yükselmektedir. Mayıs ve eylül arasında ise sıcaklık 25 dereceye kadar yükselmektedir. Haziran ve ağustos ayında tropik nem seviyelerine ulaşılmaktadır. İlkbahar ve Sonbahar ayları ülkeyi ziyaret için oldukça uygundur. Ülkede ılıman okyanus iklimi hakimdir. Nem oranı ise oldukça yüksektir.

 

Daha Fazlası İçin Yurt Dışı Rehberi

Pinterest Sayfamız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir