Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

Posted on

Norveç Gezi Rehberi

Tam adıyla Norveç krallığı İskandinav Yarımadasının batı kısmında bulunmaktadır. Norveç; Rusya, İsveç ve Finlandiya’ya komşudur. Norveç’in pek çok doğal güzellikleriyle tanınmaktadır. Bunun yanında ekonomik olarak da güçlü bir ülkedir. Bu özellikleri sebebiyle son yıllarda çok fazla göç almaktadır. Ülke sağlık, özgürlük gibi konularda her zaman ön plana çıkmaktadır. Ülke de suç oranı oldukça düşüktür. Bu yönüyle güvenilir ülke sıralamasında her zaman başı çekmektedir.

Norveç’in yönetim şekli anayasal monarşidir. Ülkenin refah seviyesi ve yaşam şartları Avrupa Birliği’nin çok ilerisindedir. Bu sebeple Norveç halkı Avrupa Birliğine girmeyi istememektedir. Ülke kıyılarında petrol rezervleri bulunmaktadır. Bunun yanında Norveç balıkçılık alanında da oldukça gelişmiştir. Norveç Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne üyedir. Ülke Shengen bölgesi içerisindedir. 5,2 milyon civarında ülke nüfusu bulunmaktadır.

 

Norveç Gezi Rehberi

 

Norveç Başkenti

Norveç dünyanın en demokratik ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülke 1814’ten beri anayasal monarşiyle yönetilmektedir. Ülkede 19 eyalet ve 96 şehir bulunur. Ülkenin başkenti Oslo’dur. Norveç de Norveççe konuşulmaktadır. Bu dilin;

  • Bokmal
  • Nynorsk olmak üzere iki lehçesi bulunmaktadır.

Ülkenin çoğunluğu iyi derecede İngilizce konuşabilmektedir. Almanca, Fransızca ve İspanyolca ise okullarda öğretilmektedir. Norveç 8. Ve 11. Yüzyıllarda Vikinglerin ülkesi olarak bilinmekteydi. Vikingler ülkenin Hristiyanlaşmasına kadar hüküm sürdüler. Kral 1. Olaf ilk kiliseyi kurmuştur. Kilise bu dönemde devlet kurumu haline gelmiştir.

Norveç kuzey ışıkları ve festivalleriyle ünlü bir ülkedir. Ülkede kış ayları oldukça sert geçmektedir. Halk kar ve soğuk havaya oldukça alışmış durumdadır. Turistlerin de zorlu hava koşullarına göre hazırlanmaları oldukça önemlidir. Kuzey ışıkları altında yapılan festivaller unutulmaz olacaktır. Ülkenin doğal güzellikleri de ayrı bir yer tutmaktadır. Norveç’i araç kiralayarak gezmeniz mümkündür. Yaz aylarında ülkenin kuzey kutuplarında güneç hiç batmamaktadır.

 

Daha Fazlası İçin Yurt Dışı Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir