Balkan Turu Gezi Rehberi

Balkan Turu Gezi Rehberi

Posted on

Balkan Turu Gezi Rehberi

Balkan ülkeleri her yıl çok fazla turist ağırlamaktadır. Balkan ülkelerini sıralayacak olursak;

Hırvatistan

Romanya

Bosna Hersek

Sırbistan

Karadağ

Kosova

Bulgaristan

Makedonya

Arnavutluk

Balkanlar çok büyük bir coğrafyadır ve gezilecek pek çok güzel şehir bulunmaktadır. Balkanlar için gezi planı yapmayı düşünüyorsanız ilk önce vizesiz gezi yapabileceğiniz ülkeleri seçebilirsiniz. Bu ülkeler;

Bosna hersek

Sırbistan

Karadağ

Kosova

Makedonya

Arnavutluk

Vizesiz gezebileceğiniz Balkan Ülkelerinin gezilecek pek çok güzel yeri bulunmaktadır. Buralara gitmeden önce bu güzellikler için güzel bir gezi planı yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

 

Balkan Turu Gezi Rehberi

Balkan Tarihi

Balkan tarihi oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Geçmişten günümüze gelen mimari yapılarda da çeşitliliği görmemiz mümkün. Antik Yunan ve Makedonya krallığı dışında Roma, Osmanlı İmparatorluğu, Bizans da bu topraklarda hüküm sürmüştür.

Arnavutluk tarihi açıdan gezilecek en güzel balkan ülkelerinden bir tanesidir. UNESCO mirası kasabaları bulunmaktadır. Ayrıca kıyıları muhteşemdir. Karadağ’ın şehri olan Kotor’da Dünya’nın en güzel körfezlerinden biri bulunmaktadır. Bosna Hersek Mostor şehri UNESCO Dünya mirasları arasında yer almaktadır. Mostor köprüsü de gezilip görülebilecek mimari güzellikler arasında yer almaktadır. Mostor da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Blagay Tekkesidir. Lybuşki şehrine yakın bulunan Kravica Şelalesi de oldukça güzel ve gezilmeye değer yerlerden bir tanesidir. Bosna Hersek’in başkenti de güzellikleriyle görülmeye değer şehirlerarasındadır. Çağlar boyunca Müslümanlar, Museviler ve Hristiyanlar bu şehirde bir arada yaşamıştır. Bu sebeple Saraybosna Avrupa’nın Kudüs’ü olarak da anılmaktadır. Estetik güzellikleri göz kamaştırıcıdır. Ayrıca Saraybosna da Osmanlı mimarisi eserlerini de görmeniz mümkündür.

Balkan ülkelerine gitmek istiyorsanız önceden güzel bir gezi planı yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü gezilecek pek çok ülke ve şehir bulunmaktadır.

 

Daha Fazlası İçin Yurt Dışı Rehberi

Pinterest Sayfamız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir