Gürcistan Gezi Rehberi

Gürcistan Gezi Rehberi

Posted on

Gürcistan Gezi Rehberi

Karadeniz’in Doğusunda yaklaşık 70 bin metrekare yüz ölçümüne sahip küçük bir ülkedir. Gürcistan coğrafi itibari ile kara iklimine sahip bir ülkedir. Ülke olarak Gürcistan yerel kültürüne ve sanata önem veren bir ülkedir. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir. 12. Yüzyıla ait Vardzia isimli mağara manastırı Gürcistan’da çok meşhurdur. Güney Kafkasya’da bulunan Gürcistan eski Sovyet Cumhuriyetlerinden birisidir. Ülkenin kuzeyinde Rusya, güneyinde Ermenistan, doğusunda Azerbaycan, güneybatısında  Türkiye yer almaktadır. Ülkenin batı kıyı şeridini Karadeniz belirlemektedir.

Gürcistan Gezi Rehberi

Nüfusun büyük bir kısmını Gürcüler, Acaralar, Azeriler, Lazlar, Megreller ve Svanlar oluşturmaktadır. Ülkenin para birimi Lari ’dir. Resmi dili Gürcü’ce olan bu ülkede Gürcüceden sonra en fazla konuşulan dil Rusça’dır. Gürcistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler arasında bulunmaktadır. Ülkeye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yanlarında sadece kimlik ile giriş yapabilmektedir. Her giriş sonrası 1 yıl süre ile Gürcistan’da kalma hakkı tanınmıştır. Gürcistan’ın kışları kara iklimi olması sebebi ile çok soğuk geçmektedir. Bu nedenle baharda veya yaz aylarında gidilmesi tercih edilir.

Gürcistan ülkesi 9 bölgeye ayrılmaktadır. Başkent Tiflis olarak ve diğer önemli şehirleri Batum, Rustavi, Kutaisi, Gori’dir. Yerel saat olarak Türkiye’den 2 saat daha ileridedir. Gürcistan mutfağı Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarından etkilenmiş ve bu şekilde bir mutfak kültürüne sahip olmuştur. Bu şekilde mutfaklarında başta et olmak üzere hamur ve sebze ağırlıklı olarak yer almaktadır.

Gürcistan’da Tatiller ve Resmi Günler

 

Yılbaşı (1 Ocak)

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Vaftiz Günü (19 Ocak)

Anneler Günü (3 Mart)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Bağımsızlık Günü (9 Nisan)

Paskalya Bayramı (11 Nisan)

Ölüleri Anma Günü

Cumhuriyet Bayramı (26 Mayıs)

Anayasa Kabul Gün ( 24 Ağustos)

Aziz Meryem Ana Günü (28 Ağustos)

Mtshete (14 Ekim)

Aziz Giorgi Günü (23 Kasım)

● Noel (24-25 Aralık)

Daha Fazlası İçin Yurt Dışı Rehberi

Pinterest Sayfamız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir