Efes Antik Gezi Rehberi

Efes Antik Gezi Rehberi

Posted on

Efes Antik Gezi Rehberi

Türkiye’nin en önemli açık hava müzesi olan dünyanın yedi harikasından biri olan Efes Antik Kenti tarihi kalıntılarıyla halen ayakta durmaktadır. Kentin tarihi M.Ö 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Bu antik kent UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 2015 yılında girmiştir. Ve aynı zamanda Artemis tapınağınada ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’in Selçuklu ilçesinde bulunan Efes Antik Kent’te Celcus Kütüphanesi, Antik Tiyatro, Kral Yolu, Meryem Ana Kilisesi gibi görülmesi gereken birçok yapıt bulunmaktadır.

Efes Antik kentine giriş ücreti 40 TL’dir. Müze kartınız var ise sıra beklemeden gişelerden hemen giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza ilk gelecek olan Efes Antik tiyatrosu olacaktır. Bu antik tiyatro 24 bin kişilik kapasitesi ile dünyanın en büyük açık hava tiyatrosudur. Burada gezdikten sonra yürüyerek mermerli yol sizi Celsus kütüphanesine doğru götürecektir. Efes antik kentin valisi Celsus milattan sonra 106 yılında ölünce oğlu babasının anısı için bu 2 katlı kütüphaneyi yaptırmıştır. Antik yunan döneminde 14 binden fazla kitap bu kütüphanede saklanmıştır.

Geçmiş dönemlerde hem ticaretin, hem dinlerin, hem de kültürlerin başkenti olmayı başarmış bir şehirdir Efes.

Coğrafi konumu ile büyük önem arz ederken yetiştirdiği Herakletos, Hermodor, Alcıdamas gibi düşünürleriyle de bilim ve felsefede de çok ileride bir şehirdir Efes. Tabi hristiyanlığın ortaya çıkışından sonra öneminin yükselişi ve hala Hristiyanlığın hac yeri olarak görülen Meryem Ana evini içinde barındırması da cabasıdır.

Efes Antik Gezi Rehberi

Büyük Yerleşim Yerlerine Efes Antik Kentinin Uzaklığı

İstanbul merkez Efes arası 541 kilometre 6 saat 20 dakikadır.
Ankara merkez Efes arası 620 kilometre 7 saat 20 dakikadır.
İzmir merkez Efes arası 80 kilometre 55-60 dakikadır.
Aydın merkez Efes arası 130 kilometre 2 saat 10 dakika sürmektedir.

Hangi Saatlerde Açık ?

Nisan ve Ekim ayları arasında yaz tarifesinde ve 08.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

Kasım ve Mart Ayları arasında ise kış tarifesi uygulanır ve 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Daha Fazlası İçin Yurt Dışı Rehberi

Pinterest Sayfamız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir